UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem


JAK OBNIŻYĆ INDYWIDUALNE KOSZTY CENTRALNEGO OGRZEWANIA NIE WYKONUJĄC DZIAŁAŃ INFRASTRUKTURALNYCH W ZAKRESIE CAŁEGO BUDYNKU?. INNYM SŁOWEM: CO MOŻE WŁAŚCICIEL LOKALU MIESZKALNEGO SAM ZROBIĆ BY ZAOSZCZĘDZIĆ NA OGRZEWANIU, NIE PONOSZĄC PRZY TYM ISTOTNYCH NAKŁADÓW FINANSOWYCH?.

1. Unikaj długotrwałego wietrzenia pomieszczeń.
Efektywniej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie – powodując przeciąg. Należy pamiętać przy tym, że zawory grzejników w tym czasie należy ustawić w położeniu minimum.

2. Nie zasłaniaj i nie zakrywać grzejników.
Grzejniki nie powinny być zasłonięte ekranami, meblami, zasłonami czy rozwieszanym na nich praniem gdyż zakłóca to cyrkulację powietrza. Dla efektywniejszego wykorzystania ciepła zaleca się jednak by grzejniki posiadały zamontowane nad sobą parapety.

3. Zadbaj o właściwy stan techniczny grzejników: usuwaj zapowietrzenia oraz pokrywający je kurz.
Zapowietrzenie grzejnika zakłóca nie tylko jego pracę ale jest niepożądane w całej instalacji c.o. Pokrywający grzejniki kurz bez wątpienia obniża efektywność ich działania.

4. Wyposaż grzejniki w termoizolacyjne ekrany.
Zamontuj za grzejnikiem ekran, który uchroni ciepło przed pochłonięciem go przez ścianę i przekierowuje je do wnętrza pomieszczenia.

5. Zadbaj o właściwy stan techniczny okien.
Szczelne okna zapobiegają znacznej utracie ciepła.


6. Wykorzystaj ciepło z zewnątrz.
Za dnia odsłaniaj zasłony, żaluzje w oknach pozwalając słońcu nieco ogrzać pomieszczenie. Na noc okna zasłoń hamując tym samym wypływanie ciepła na zewnątrz.

7. Nie przegrzewaj mieszkania - dostosuj temperaturę ogrzewania do komfortu cieplnego.
Komfort cieplny, który jest postrzegany bardzo indywidualnie może być bardzo zróżnicowany. W okresie grzewczym przyjmuje się, że odpowiada jemu zakres temperaturowy pomiędzy 20ºC a 23ºC. W związku z tym, że obniżenie temperatury o 1ºC powoduje nawet 7% oszczędności w ogrzewaniu warto jest by temperatury w mieszkaniu nie wykraczały po za zakres odpowiadający temu komfortowi.

8. Optymalizuj dobowe zużycie ciepła.
W celu oszczędzania energii zmniejszaj temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i określonych porach dnia, np. nocą lub kiedy domownicy nie przebywają w mieszkaniu. Dla ułatwienia wykonania ww. czynności rozważ wyposażenie grzejników w termostaty programowalne.

 

© ARKADY STUDIO Wszelkie Prawa Zastrzeżone 2016.